ویرا ساز نادین
امروز
1401 بهمن 18
26 8
​​​
11 06 00

آموزش رعایت کابل کشی شبکه Cat6

خلاصه :

همانطور که در مقاله آموزش نصب تجهیزات ترانکینگ نحوه نصب صحیح آن را توضیح دادیم. در این مقاله می خوایم آموزش مختصری در ارتباط با نحوه کابل کشی شبکه Cat6 داشته باشیم و پس از آموزش های پایه نصب تجهیزات پسیو، استاندارد های بین المللی را به تفکیک اعلام میکنیم.


در ابتدا لازم به توضیح است که نصب کابل های شبکه Cat6 UTP از برندهای مختلف اعم از نگزنس، لگراند، دیلینک، یونیکام، هایکویژن و ... یکی بوده و حتما می بایست توسط پرسنل فنی متخصص در امر اجرا که دارای تجارب کافی باشند صورت پذیرد.

پس از برآورد میزان کابل مورد نیاز در ارتباط با هر نود شبکه (از اتاق رک تا ایستگاه شبکه) و اخذ تاییدیه از کارفرما محترم موارد ذیل را در هنگام کابل کشی رعایت می کنیم :  
1- کلیه کابل ها باید در ابتدا و انتها دارای لیبل های حلقه ای، چسبی، چاپی و یا هر لیبلی که کارفرما مورد تایید آن باشد، استفاده کنیم.
2- به منظور رعایت استاندارد در کابل کشی شبکه می بایست نگهدارنده های مناسب و استاندارد جهت نگه داشتن کابل شبکه در داخل ترانک استفاده نمود. فواصل مناسب نصب این نگهدارنده ها می بایست هر 5 متر نصب کرد و از نصب هر گونه چسب و یا سیم رانژه در داخل ترانک و دور کابل به دلیل تحت فشار قراردادن کابل های شبکه و احتمال پایین آوردن سرعت انتقال اطلاعات ممانعت کرد.
3- بهتر و حرفه ای هستش در زمان کابل کشی شبکه کابل ها را در طول مسیر در فواصل ۵ متر به ۵ متر از لیبل چسبی چاپی جهت مسیریابی کابل استفاده کنین. این کار باعث حرفه ای نشون دادن پیمانکار و در اختیار قراردادن راهنمای مسیر کابل کشی به کارفرما کمک زیادی می کند.
4- میزان دپو کابل UTP Cat6 در نظر گرفته شده در ابتدا و انتهای مسیر به شرح زیر می باشد:
   * در سمت پریز شبکه ( Jack) داخل ترانک بهتر هستش حداقل 1 متر اضافه در نظر و  دپو کنید.
   * در داخل رکهای U۴۰ ایستاده از محل ورودی کابل به اندازه ۷ متر اضافه در نظر و  دپو کنید.
   * در داخل رکهای U۲۱ ایستاده از محل ورودی کابل به اندازه ۴٫۵ متر اضافه در نظر و  دپو کنید.
   * در داخل رکهای U۹ دیواری از محل ورودی کابل به اندازه ۲٫۵ متر اضافه در نظر و  دپو کنید.

نکته : قبل از اضافه در نظر گرفتن و برش کابل ها، حتما با کارفرما در ارتباط با میزان دپو کابل هماهنگی لازم صورت پذیرد.

چند نکته در ارتباط با نحوه کابل کشی شبکه : 
1- از پیچش کابل ها به دور هم و خمیدگی کابل ها در طول مسیر کابل کشی باید جلوگیری گردد.
2- مقدار کشش افقی کابل ها باید مطابق استاندارد تولید کننده کابل باشد و کابل ها نباید بیش از حد مجاز تحت کشش باشند.
3- در کابل کشی های شبکه، کابل ها باید در داخل داکت کاملا آزاد بوده و حداقل ۳۰٪ فضایی خالی در داخل داکت لحاظ گردد. دسته نمودن (Boundle) کابل ها باید طبق استاندارد انجام شود و از فشرده نمودن بیش از حد کابل ها و ایجاد فشار بر آنها پرهیز گردد.
4- کابل و روکش آن به هیچ وجه نباید در طول مسیر کابل کشی آسیب ببینند.

و در پایان گرفتن تایید صحت نصب کابل های شبکه و تأیید صحت استانداردسازی کابل های موجود از کارفرما ، قبل و بعد از اجرای کار الزامی می باشد.

اگر مقاله آموزش طریقه نصب تجهیزات ترانکینگ را مطالعه نکردین می تونید اینجا کلیک کنید.